هر آنچه درباره آیفون14 می دانیم

در این مقاله قصد داریم به تمامی اخبار و شایعات پیرامون پرچم‌داران نسل بعدی اپل یعنی سری آیفون ۱۴ بپردازیم. با هایپر آی تی24 همراه شوید.

طبق انتظار ایفون‌های جدید کمتر از دو ماه دیگر از راه می‌رسند و به همین دلیل نیز برخی از شایعات بیش از پیش قوت گرفته‌اند و برخی دیگر هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارند. آنچه در نظر داریم، پرداختن به تمامی گزارش‌ها و شایعات موجود در مورد سری آیفون ۱۴ است و درواقع با انتشار هر خبر یا گزارش جدید در مورد مدل‌های مختلف پرچم‌داران نسل بعدی اپل، مقاله‌ای که پیش رو دارید به‌روز می‌شود.

سری آیفون ۱۴ اپل در یک نگاه

سری ایفون‌های جدید مانند دو نسل قبل چهار گوشی را شامل می‌شود اما با این تفاوت که ایفون ۱۴ مینی جای خود را به آیفون ۱۴ مکس می‌دهد. در واقع فروش ضعیف ایفون ۱۳ مینی و ایفون ۱۲ مینی باعث شد تا اپل این مدل از گوشی‌های کوچک خود را کنار بگذارد. ایفون ۱۴ مکس که نام آن ممکن است ایفون ۱۴ پلاس باشد نسخه پایه‌ای ایفون‌های جدید با نمایشگر بزرگ‌تر است. به نوعی سری ایفون‌ ۱۴ چهار گوشی به نام‌های ایفون ۱۴، ایفون ۱۴ پرو، ایفون ۱۴ مکس و آيفون ۱۴ پرو مکس را شامل خواهد شد که دو مدل ۱۴ پرو و ۱۴ نمایشگرهایی ۶.۱ خواهند داشت و دو مدل ۱۴ مکس و ۱۴ پرو مکس به پنل‌های ۶.۷ اینچی مجهز می‌شوند.

طراحی ظاهری سری آیفون ۱۴ اپل

انتظار می‌رود تفاوت بسیار کمی میان طراحی ظاهری سری آیفون ۱۳ و مدل‌های سری آیفون ۱۴ وجود داشته باشد. درواقع همان طراحی صاف را مشاهده خواهیم کرد که البته تغییرات جزئی در پنل جلو رخ می‌دهد. البته طبق شایعاتی که حالا بیشتر از قبل قوت گرفته‌اند به نظر می‌رسد اپل در طراحی ایفون‌های سری ۱۴ نیم‌نگاهی نیز به آیفون ۴ داشته و از المان‌های طراحی این گوشی در ساخت محوصلات جدید استفاده کرده است.

در بخش روبرویی اما ظاهر تفاوت‌ها بیشتر خواهد بود و این تغییرات می‌تواند به جایگزینی بریدگی در بالای صفحه‌نمایش با حفره خلاصه شود. مدتی قبل شایعات از ضخیم‌تر شدن ایفون‌های جدید و کاهش بیرون زدگی لنز دوربین‌ها خبر می‌دادند ولی ظاهرا این اتفاق نخواهد افتاد و چنین چیزی ممکن نخواهد بود؛ چرا که مخصوصا دوربین‌های ایفون‌های پرو قرار است سنسور ۴۸ مگاپیکسلی داشته باشد و به فضای بیشتری نیاز دارد.

اپل در نظر دارد متریال‌های مورد استفاده برای تولید آیفون‌های جدید را نیز تغییر دهد؛ برای مثال فریم از جنس تیتانیوم باشد. البته مشخص نیست که آیا تمامی مدل‌ها از چنین فریمی استفاده می‌کنند یا تنها مدل‌های گران‌قیمت همراه با فریم تیتانیومی به بازار عرضه می‌شوند. در مقایسه با آلومینیوم یا فلزهای دیگری که در ساخت گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود، تیتانیوم از مقاومت بیشتری حتی در برابر خط و خراش برخوردار است.

ظاهر احتمالی آیفون ۱۴

کوپرتینویی‌ها سیستم خنک‌سازی آیفون‌های جدید نیز برنامه‌های مختلفی را در نظر گرفته‌اند. درواقع گفته می‌شود که اپل در حال آزمایش سیستم خنک‌سازی جدیدی است و آن را تحت آزمایش‌های مختلف قرار داده تا به کنترل بهتر حرارت تولید شده و درنتیجه بهبود عملکرد دستگاه کمک کند. چنین سیستم خنک‌سازی کمک خواهد کرد که دستگاه بتواند در زمان استفاده از ارتباطات سریع 5G یا حداکثر توان پردازشی تراشه، تجربه‌ی قابل قبولی را در اختیار کاربر قرار دهد و عملکرد آن نیز بر اثر حرارت تولید شده با خللی مواجه نشود.

صفحه‌نمایش سری آیفون ۱۴ اپل

بعد از انتقادات زیاد اپل بالاخره سال قبل نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی نمایشگر را به مدل‌های پرو اضافه کرد و این محصولات نمایشگرهای بسیار خوبی داشتند اما تغییرات در نسل جدید چگونه خواهد بود؟

این که آیفون 14 و 14 مکس هم از نرخ نوسازی 120 هرتزی استفاده خواهند کرد یا خیر هنوز مشخص نیست و به نظر می‌رسد تأمین‌کننده‌های اپل نتوانند برای هر چهار مدل‌ پنل‌هایی با توانایی نرخ نوسازی بالا تولید کنند و به همین دلیل کمپانی آمریکایی مجبور می‌شود این قابلیت را تنها برای پرچمداران گران‌تر خود استفاده کند. شرکت BOE که یکی از تامین‌کنندگان پنل برای سری آیفون ۱۴ محسوب می‌شود، قادر نیست پنل کافی برای تمامی مدل‌ها تولید کند. به همین دلیل اپل در نظر گرفته پنل LTPO را تنها برای گوشی‌های آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس استفاده کند.

در گزارش جدید نیز اشاره شده که بالای صفحه‌نمایش آیفون ۱۴ پرو به جای ناچ یا بریدگی، دو حفره قرار گرفته که حفره اول از طراحی دایره‌ای شکل برای قرار گرفتن دوربین سلفی و حفره دوم با طراحی شبیه به کپسول برای قرار گرفتن حسگرهای دیگر از جمله Face ID در نظر گرفته شده است. البته شایعاتی هم از نرخ نوسازی 90 هرتزی برای 14 و 14 مکس خبر می‌دهند که این اتفاق هم مثبت خواهد بود و حداقل پیشرفت به نسبت نرخ نوسازی 60 هرتزی ایفون 13 به حساب می‌آید.

مدل‌های پایه‌ای آیفون ۱۴ به احتمال زیاد همچنان از ناچ استفاده کنند ولی اندازه این ناچ کمی کوچک‌تر باشد. در کل تغییرات در نسخه‌های پرو احتمالا به تغییر ناچ محدود می‌شود و مدل‌های پایه‌ای شاید نرخ نوسازی ۹۰ هرتزی دریافت کنند. البته از نظر روشنایی انتظار داریم همه این گوشی‌ها نسبت به نسل قبل پیشرفت داشته باشند.

تراشه A16 بیونیکی در سری آیفون 14 اپل

اگر از علاقه‌مندان به محصولات اپل باشید حتما اطلاع دارید که سری‌های مختلف آیفون همراه با تراشه‌ای از سری A بیونیکی معرفی می‌شوند. سری آیفون ۱۴ نیز انتظار می‌رود همراه با تراشه‌ی A16 بیونیکی معرفی و روانه‌ی بازار شود. در مورد تراشه‌ی جدید اپل گفته می‌شود که مبتنی بر لیتوگرافی ۳ یا ۴ نانومتری تولید می‌شود و برای ساخت آن نیز از پروسه‌ی NP4 شرکت TSMC استفاده خواهد شد. متاسفانه هنوز اشاره‌ای نشده که تراشه‌ی جدید اپل نسبت به مدل فعلی چه تفاوت‌هایی دارد و تا چه حدی شاهد بهبود در عملکرد مولفه‌های مختلف آن خواهیم بود.

این اما همه ماجرا نیست و ممکن است که ایفون‌های 14 و 14 مکس از تراشه A15 سال قبل استفاده کنند. طبق اطلاعات منتشر شده اپل ممکن است برای ثابت نگه داشتن قیمت ایفون 14 مجبور شود به جای تراشه جدید A16 همچنان از تراشه A15 موجود به روی ایفون‌های سری 13 بهره ببرد، اما این اتفاق تا چه حد اهمیت دارد؟

واقعیت این است که طی چندین سال گذشته همواره تراشه‌های اپل بهترین‌های موجود در بازار بوده‌اند و به لطف همین تراشه‌ها آیفون‌ها می‌توانند 5 یا حتی 6 سال آپدیت نرم افزاری دریافت کنند و به عملکرد خوب خود ادامه دهند. تراشه A15 چیپستی بسیار قدرتمند است و به احتمال زیاد بسیاری از کاربران ایفون‌های سری 13 از تمام قدرت آن استفاده نمی‌کنند و به همین جهت استفاده از این تراشه در مدل‌های پایه‌ای نسل جدید شاید خیلی هم اتفاق بدی نباشد و شما در عمل تفاوت چندانی احساس نکنید.

البته شایعات هم در مورد مقدار حافظه داخلی آیفون‌های ۱۴ و ۱۴ مکس شنیده می‌شود که کمی عجیب به نظر می‌رسد. طبق شنیده‌ها این دو مدل ممکن است در نسخه پایه‌ای ۶۴ گیگابایتی وارد بازار شوند و این در حالیست که ایفون ۱۳ و ۱۳ مینی ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی در نسخه پایه‌ای داشتند. طبق همین اطلاعات نسخه پایه‌ای آیفون ۱۴ پرو و ۱۴ پرو مکس از ۲۵۶ گیگابایت حافظه داخلی استفاده خواهد کرد و در این دو نسخه مقدار حافظه دو برابر خواهد شد.

تغییر دیگری که احتمالا در بخش سخت افزاری شاهد خواهیم بود استفاده از رم 6 گیگابایتی برای مدل‌های 14 و 14 مکس است. به این ترتیب رم مدل‌های پرو به 8 گیگابایت افزایش پیدا خواهد کرد و این یعنی مولتی تسکینگ در نسل جدید بسیار بهتر از قبل پیش خواهد رفت. گفته می‌شود که رم دو مدل پایه‌ای از نوع LPDDR4X و رم دو مدل پرو از نوع LPDDR5 خواهد بود و به این ترتیب نسخه‌های آیفون 14 پرو و آیفون 14 پرو مکس از این نظر سرعت بیشتری خواهند داشت.

دوربین سری آیفون ۱۴ اپل

دوربین‌های آیفون‌ها همواره در عین داشتن سنسور با رزولوشن کمتر توانسته‌اند به خوبی با رقبای اندرویدی رقابت کنند و حتی در بسیاری از مواقع برتر باشند ولی شاید وقت آن رسیده باشد که اپل از سنسوری با رزولوشن بهتر استفاده کند. احتمالا در واقعیت نیز همین اتفاق رخ خواهد داد و اپل حداقل برای دو مدل پرو به سراغ سنسور 48 مگاپیکسلی خواهد رفت. این سنسور در کنار کیفیت بسیار بهتر قطعا به کاربران امکان خواهد داد تا ویدئوهای 8K ضبط کنند، قابلیتی که مدتی است در دنیای اندروید وجود دارد.

این موضوع را تحلیلگرای سرشناس به نام مینگ‌چی کو مطرح کرده و عقیده دارد که این دوربین علاوه بر اینکه می‌تواند تصاویری با وضوح تصویر ۴۸ مگاپیکسلی ثبت کند از فناوری ادغام پیکسل‌ها به‌صورت ۴ به ۱ نیز استفاده می‌کند. در این روش، ۴ پیکسل مجاور در ۱ پیکسل ادغام می‌شوند تا وضوح تصویر به ۱۲ مگاپیکسل کاهش یافته و تصویر نهایی فضای کمتری را اشغال کند.

ضعف دیگر مدل‌های پرو آیفون‌های اپل به لنز تله فوتو با میزان زوم کم برمی‌گردد، جایی که گوشی‌های اندرویدی از زوم اپتیکال ۱۰ برابری و زوم دیجیتال ۱۰۰ برابری استفاده می‌کنند و ایفون‌ها تنها امکان زوم ۳ برابری دارند که اتفاق خیلی جذابی نیست. به نظر می‌رسد اپل در آیفون‌های سری ۱۴ دوربین تله فوتو را نیز بهبود دهد تا امکان زوم بیشتری در اختیار کاربران قرار بگیرد. گفته‌های زیادی در مورد دوربین فوق عریض وجود ندارد ولی حدس می‌زنیم این لنز نیز با بهبودهای خوبی همراه باشد. مینگ‌چی کو افشاگر معروف نیز در این زمینه گفته که اپل می‌خواهد به جای دوربین تله‌فوتوی متشکل از لنز‌هایی با ۶ عنصر از دوربینی استفاده کند که از لنزهای آن از ۷ عنصر تشکیل می‌یابند.

این‌ها همه برای مدل‌های پرو بود، آیا دوربین ایفون‌های 14 و 14 مکس نیز با بهبود روانه بازار می‌شود؟ از نظر سنسور نه، از نظر کیفیت بله! اپل عادت دارد در هر نسل حتی با ثابت نگه داشتن سنسور و رزولوشن آن با تغییرات دیگر کیفیت عکس‌ها و فیلم‌های را بهبود دهد. این اتفاق دقیقا سال قبل هم رخ داد و ایفون 13 مینی در تست‌های Dxomark توانست امتیازی به اندازه آیفون 12 پرو مکس سال قبل به دست بیاورد که موضوع هیجان‌انگیزی بود.
طبق شایعاتی گفته می‌شود که شاید مدل‌های پایه‌ای نیز امسال برای اولین بار به سه دوربین مجهز شوند و از لنز تله فوتو نیز بهره ببرند ولی چنین چیزی در عمل بسیار بعید به نظر می‌رسد و مرور تاریخچه اپل در طی سال‌های اخیر به خوبی نشان می‌دهد که این سازنده سعی دارد گوشی‌های خود را با اقدامات کوچک و گام‌های کوتاه به سمت بهتر شدن حرکت دهد و خبری از آپدیت‌های بزرگ و ناگهانی نخواهد بود.

امکان قرار گرفتن Face ID در پشت صفحه‌نمایش

چندی پیش، مینگ‌چی کو که از افشاگران سرشناس است، گفت که امکان دارد اپل در آیفون‌های نسل بعدی از بریدگی استفاده نکند و طراحی آیفون‌ها را به گوشی‌های اندرویدی نزدیک سازد. درواقع به جای بریدگی، دوربین سلفی در درون حفره‌ای قرار می‌گیرد و البته حسگر Face ID نیز در زیر صفحه‌نمایش مخفی می‌شود.

بعدها گفته شد که چنین اتفاقی در سری آیفون ۱۴ رخ خواهد داد، اما مختص به تمامی مدل‌ها نخواهد بود. درواقع امکان دارد تنها دو مدل گران‌تر سری از چنین ویژگی برخودار شوند که شامل آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس می‌شوند.

بعدها گفته شد که چنین اتفاقی در سری آیفون ۱۴ رخ خواهد داد، اما مختص به تمامی مدل‌ها نخواهد بود. درواقع امکان دارد تنها دو مدل گران‌تر سری از چنین ویژگی برخوردار شوند که شامل آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس می‌شوند.

تمامی این موارد امکان دارد تا زمان معرفی آیفون‌های جدید اپل تغییر یابد. درواقع آنچه باعث می‌شود اپل در استفاده از دوربین سلفی یا حسگر Face ID پنهان شده در پشت صفحه‌نمایش صرف نظر کند مشکل در تولید انبوه مدل‌های مختلف سری آیفون ۱۴ است و اگر تا زمان معرفی آیفون‌های جدید، مشکلات کوپرتینویی‌ها در تولید محصولاتشان برطرف شود، امکان دارد ویژگی‌های ذکر شده را در آیفون‌های نسل بعدی مشاهده کنیم.

ویژگی‌های سری آیفون ۱۴ اپل

در ادامه می‌خواهیم به برخی از امکانات و ویژگی‌هایی نگاه داشته باشیم که گفته می‌شود در سری آیفون ‌۱۴ موجود خواهند بود.

تشخیص سانحه‌ی خودرو

اپل به دنبال آن است که ویژگی جالبی را به آیفون و اپل واچ اضافه کند. چنین ویژگی می‌تواند تشخیص دهد که آیا کاربر در تصادف رانندگی حضور داشته است یا خیر و اگر وضعیت جسمانی کاربر در شرایط خطرناک قرار گیرد، امکان تماس با اورژانس را داشته باشد.

البته مشکلاتی نیز بر سر راه کوپرتینویی‌ها وجود دارد. درواقع تشخیص اشتباه می‌تواند برای کاربر ایجاد مزاحمت کند و ناخواسته پیام اشتباهی به مخاطبان اورژانسی وی ارسال شده و باعث ایجاد ترس و دلهره در آن‌ها شود. به همین علت اپل به دنبال آن است که ویژگی مدنظر با ضریب خطای بسیار پایین در اختیار کاربران قرار گیرد. محصولاتی نیز که به چنین ویژگی مجهز خواهند شد، سری آیفون ۱۴ و اپل واچ سری ۸ خواهند بود.

مودم X65 کوالکام

انتظار می‌رود سری آیفون ۱‍۴ اولین گوشی‌های هوشمند اپل باشند که از مودم ۱۰ گیگابیت 5G استفاده می‌کنند؛ فناوری که سرعت و پایداری درخور توجهی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

ارتباط ماهواره‌ای

به زمانی فکر کنید که نیاز به برقراری تماس اورژانسی با آتش‌نشانی یا پلیس دارید، اما به دلیل عدم دسترسی به شبکه‌های محلی نمی‌توانید تماس برقرار کنید. اپل در نظر دارد با استفاده از امکاناتی که مودم X65 در اختیار این شرکت قرار می‌دهد ویژگی را به کاربران ارائه دهد که بتوانند به سرویس‌های اورژانسی، پیام متنی ارسال کنند.

این پیام از طریق سیستم‌های ماهواره‌ای به سرویس‌های خدمات‌رسانی ارسال می‌شود و برای استفاده در زمانی در نظر گرفته شده که کاربر دسترسی به شبکه‌های محلی نداشته باشد. گفته شده که ویژگی مدنظر در مراحل توسعه قرار دارد، اما در سال ۲۰۲۲ در اختیار دارندگان مدل‌های مختلف سری آیفون ۱۴ قرار می‌گیرد.

Wi-Fi 6E

مینگ‌چی کو در گزارشی اشاره کرده که اپل ارتباطات Wi-Fi 6E را به سری آیفون ۱۴ می‌آورد. چنین ویژگی سبب خواهد شد که دارندگان محصولات جدید اپل نه‌تنها از ارتباطات محلی پرسرعتی برخوردار شوند، بلکه از آن برای تجربه‌ی هرچه بهتر محتوای واقعیت افزوده یا واقعیت مجازی استفاده کنند.

درواقع ارتباطات Wi-Fi 6E اجازه می‌دهد کاربر برای اتصال هدست به گوشی هوشمند نیاز به سیم نداشته باشد و دستگاه‌های مدنظر به‌صورت بی‌سیم و با استفاده از ارتباطات Wi-Fi 6E به یکدیگر متصل شوند.

حافظه‌ی ذخیره‌سازی ۲ ترابایتی

در کنار مدل‌های سری آیفون ۱۳ شاهد بودیم که مدلی از آیفون ۱۳ پرو با حافظه‌ی ذخیره‌سازی ۱ ترابایتی معرفی شد. حال به نظر می‌رسد کوپرتینویی‌ها برای نسل بعدی آیفون‌ها می‌خواهند ظرفیت دیگری را نیز در نظر بگیرند که ۲ ترابایت را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

زمان معرفی سری آیفون ۱۴ اپل

انتظار می‌رود اپل در سال آینده‌ی میلادی یعنی سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور ۱۴۰۱) سری جدید آیفون‌ها را معرفی کرده و سپس به بازار عرضه کند.

پرسش‌های متداول

سری آیفون ۱۴ اپل از چند مدل تشکیل می‌شود؟ انتظار می‌رود آیفون‌های جدید اپل در ۴ مدل به بازار عرضه شوند.

اپل برای آیفون ۱۴ و مدل‌های دیگر آن چه تراشه‌ای استفاده می‌کند؟ کوپرتینویی‌ها در نظر دارند سری آیفون 14 را همراه با تراشه‌ی A16 بیونیکی و مودم X65 کوالکام روانه‌ی بازار کنند.

سری آیفون ۱۴ اپل در چه زمانی معرفی خواهد شد؟ انتظار می‌رود آیفون‌های جدید اپل در سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور ۱۴۰۱) معرفی و سپس روانه‌ی بازار شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

ورود | ثبت نام
برای ثبت نام شماره موبایل خود را وارد نمایید.
محدوده قیمت
15,000تومان11,400,000تومان
فیلتر براساس رنگ
محدوده قیمت
15,000تومان11,400,000تومان
فیلتر براساس رنگ
ظرفیت
محدوده قیمت
15,000تومان11,400,000تومان
فیلتر براساس رنگ
محدوده قیمت
15,000تومان11,400,000تومان
حافظه داخلی
فیلتر براساس رنگ
برند
محدوده قیمت
15,000تومان11,400,000تومان
فیلتر براساس رنگ
برند
محدوده قیمت
15,000تومان11,400,000تومان
فیلتر براساس رنگ
برند